8 milyon hibe destekli Kırsal Kalkınma Proje uygulamaları başlıyor

8 milyon hibe destekli Kırsal Kalkınma Proje uygulamaları başlıyor


İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ÖZÇALIK "Hibe sözleşmesi imzalanarak başlayacak Kırsal Kalkınma Projeleri ile ilimizde 20 Milyon TL'lik yatırım gerçekleştirilecek " dedi.        

Kütahya'da, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (K.K.Y.D.P.) 13.Etap uygulamaları çerçevesinde hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan 74 yatırımcıya hibe sözleşmesi için tanzim edilmesi gereken evraklar tebliğ edildi.

Başvurusu uygun görülen 74 projenin; 65 adedi Çiftlik Faaliyetlerini Geliştirme,  2 adedi Bitkisel Ürün İşleme, 2 adedi Hayvansal Ürün İşleme, 2 adedi yeni ahır yapımı, 2 adedi yenilenebilir enerji (güneş enerjisi) üretimi, 1 adedi de El Sanatları Projesi olarak gerçekleşti.

     İl Proje Değerlendirme komisyonu tarafından uygun bulunan yaklaşık 17 milyon TL değerindeki 74 adet proje ile ilimizde 105 kişiye istihdam sağlanacak ve yaklaşık 8 milyon TL hibe desteği verilecek. İlimizde bu projelerin uygulanmasıyla KDV dahil yaklaşık 20 milyon TL değerinde ekonomik bir hacim oluşacak.

     Oldukça samimi bir havada geçen geçen toplantıda; yatırımcılar, ilimizin kırsal kalkınmasında son derece etkili olan % 50 hibe desteklemesinden dolayı bakanlığımıza teşekkürlerini sundular.

     Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan ÖZÇALIK yaptığı konuşmada, 74 adet proje ile Kütahyamızın tarımsal sektörüne ve kırsal kalkınmasına katkıda bulunacaklarını belirterek, ilimize sağlanacak yaklaşık 8 milyon TL hibenin hayırlı olmasını diledi.

     Önümüzdeki günlerde yatırımcılarla imzalanacak hibe sözleşmeleri sonrasında proje uygulamaları başlayacak.