Ekmek satışlarına yeni düzenleme

Ekmek satışlarına yeni düzenleme


Koronavirüs salgınına karşı tedbirler alınmaya devam ediyor. Ekmeğe müşteri teması engellendi. Ekmekler 3 farklı şekilde satılacak. Market ve fırın dışında ekmek satışına izin verilmeyecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'ncen yayımlanan genelgede, virüs önlemleri kapsamında, ekmeklerin artık kağıt ya da plastik ambalajla satılacağı duyuruldu. İlgili kurumlara tebliğ edilen genelgede, corona virüs  salgınının devam ettiği süre içinde, bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildiği belirtildi.

Genelgede şöyle denildi:
"Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri belirtilen 3 çeşitte satılabilecektir. Hazır ambalajlı olarak, ambalaj malzemesi içerisinde, ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetinin bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.’’