Alim Işık MHP Ulusal KAÇEP toplantısında

Alim Işık MHP Ulusal KAÇEP toplantısında


19-20 Ekim tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 1.Ulusal MHP KAÇEP ‘’Toplum, Kadın ve Şiddet’’ Konulu sempozyumuna Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık eşi Fadime Işık ve MHP Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Öztürk ile birlikte katıldı.

 

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin himayelerinde 19-20 Ekim tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 1.Ulusal MHP KAÇEP ‘’Toplum, Kadın ve Şiddet’’ Sempozyumuna Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve MHP Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Öztürk katıldı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kadın, Aile, Çocuk ve Engeli Politikaları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu’nun oturum başkanlığını yaptığı sempozyumda MHP Kadın Kolları Genel Koordinatörü ve Ankara Milletvekili Nevin Taşlıçay, MHP Konya Milletvekili Esin Kara, MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, 26. Dönem İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in panelist olarak katıldığı sempozyumun tamamlandı.

Sempozyuma MHP Genel Başkan Yardımcıları Fethi Yıldız, İsmail Faruk Aksu, emin Haluk Ayhan, Mevlüt Karakaya, Yaşar Yıldırım, MHP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez Yürütme Kurulu Üyeler, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, Belediye Başkanları, akademisyenler, sendika temsilcileri, MHP Kadın Kolları üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kadın, Aile, Çocuk ve Engeli Politikaları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu; “MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin himayelerinde gerçekleştirmiş olduğumuz Toplum, Kadın ve Şiddet konularının sorunlar ve çözümlerle birlikte 1. Ulusal MHP KAÇEP sempozyumunda sizleri aramızda görmekten onur duyuyorum” ifadelerine yer verdiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“MHP 50 yıllık şanlı ve şerefli siyasi geçmişi ile Türk milletini güvenini hakkı ile kazanmış, Türk milletinin güçlü bir kurumu olarak varlığını sürdürmüştür.Varlığnı tehdit eden etkenlere karşı güçlü durabilmesi için önemlidir. Aziz milletimizin sosyal ve kültürel yapısı içerisinde aile kurumunun korunması, canından can verip dünyaya getirip yetiştirilen nesillerle kadınların tarihi süreçte üstelenen sorumluluğu sürekliliğinin sağlanması milli geleceğimiz bakımından önem sahibidir. Şüphesiz ki yaşı cinsiyeti işi ne olursa olsun her bireyin yaşadığı ve yaşayabileceği sorunlar mevcuttur. Günümüzde karşılaştığımız acı ve üzücü olayları dikkate aldığımızda kadınları öncelik tanıyarak çözmemiz gereken pek çok sorun olduğunu görmekteyiz. Sürekli kadına şiddetten yakınma vardır, herkesin dilindedir. Hunharca öldürülen kadınlar Türkiye’nin değil tüm insanlığın kanayan masum yarasıdır. Yapılabilecek en değerli çalışma bilimsel değerlere dayanılarak üretilen politikalardır. Kadının yerine önemine ilişkin pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Çeşitli STK’lar tarafından cinayetler ve şiddete yönelik çalışmalar da yapılmıştır. Kadınlarımızın yaşamında karşılaştığı sorunların belirlenip, olası sorunların çözümüne ilişkin çalışmalar adına bu sempozyumun kararını aldık. Sempozyumda gerçekleşecek olan iki panel, iki konferansı, 66 bildirinin olacağı konferansta alanında uzman bildiri sahibi katılımcıları sizlere bilgilerini aktaracak.”

IŞIK: TOPYEKÜN ÜLKE MESELESİ

1.Ulusal MHP KAÇEP ‘’Toplum, Kadın ve Şiddet’’ Konulu sempozyumunun önemine değinen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, kadına yönelik şiddetin hiçbir zeminde kabul edilemeyeceğinin altını çizip; “Bu yalnızca kadınların meselesi değil, bu sadece kadınların tepki göstermesi gereken bir durum değil. Bu topyekûn toplumun, ülkenin meselesi. Ancak mesele yasa yapmak değil, yasa uygulayıcılarının bunları uygulamasını sağlamak” dedi.

ÖZTÜRK: ŞİDDET İÇİN HİÇBİR NEDEN YETERLİ DEĞİLDİR

1.Ulusal MHP KAÇEP ‘’Toplum, Kadın ve Şiddet’’ Konulu sempozyumundan çıkacak görüşlerin en kısa sürede hayata geçirileceğine olan inancını dile getiren MHP Kütahya İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Öztürk; “Son zamanlarda medya, konuşmalarımız ve düşüncelerimiz; kadın cinayeti konusuyla dolu. Namus adına öldürülen Emine Bulut’un hikayesi, 10 yaşındaki küçücük kızı, ‘’Anne lütfen ölme!’’ diyerek ağlarken; sadece olayı gözleriyle görenlerin canları yanmadı. O gün ve o günden beri, ülkece canımız yanıyor. Bu olay gözler önünde açıkça yaşandığı için çok dikkat çekti ve binlerce kişi tarafından tepki gördü. Ama kadın cinayetleri, gördüğümüzden çok daha yaygındır hem kendi ülkemizde hem de dünyada. Öldürülen masum kadınlarımıza uygulanan şiddetlerin haklı hiçbir yanı yoktur. Kaldı ki hiç kimsenin, dünyanın en büyük yanlışını yapan bir kadını bile öldürmeye hakkı yoktur. Hiçbir kadına uygulanan, hiçbir şiddet için geçerli bir neden, bir bahane yoktur. Şiddet için, cinayet için; hiçbir neden yeterli değildir” şeklinde konuştu.